12065C474KAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C474KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
1.52mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Depth :
1.6mm
Capacitance :
470nF
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
HTS Code :
Datasheets
12065C474KAT4A
KYOCERA AVX 12065C474KAT4A
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations