12065C474KAT2A
Mfr.Part #
12065C474KAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Thickness :
1.524mm
Capacitance :
0.47µF
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
e3
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount, MLCC
Voltage :
50V
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Height :
1.4mm
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C474KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C474KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, 12065C474KAT2A pinout, 12065C474KAT2A datasheet PDF, 12065C474KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C474KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065C474KAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)