12065C474K4Z2A
Mfr.Part #
12065C474K4Z2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
0.47µF
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Series :
FLEXITERM®
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.52mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Soft Termination
Thickness :
1.524mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
12065C474K4Z2A
KYOCERA AVX 12065C474K4Z2A
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)