12065C474K4T2A
Mfr.Part #
12065C474K4T2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Stock
400
In Stock :
400
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Height :
1.52mm
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Cut Tape (CT)
X7R
Length :
3.2mm
Published :
2010
Case Code (Metric) :
3216
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Thickness :
939.8μm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
12065C474K4T2A
KYOCERA AVX 12065C474K4T2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)