12065C474JAT2A
Mfr.Part #
12065C474JAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.52mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Dissipation Factor :
2.5 %
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.47µF
e3
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
1.524mm
Datasheets
12065C474JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C474JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Voltage:50V, 12065C474JAT2A pinout, 12065C474JAT2A datasheet PDF, 12065C474JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C474JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065C474JAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)