12065C473MAT2A
Mfr.Part #
12065C473MAT2A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.047µF
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Weight :
16.187578mg
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Height :
940μm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12065C473MAT2A
KYOCERA AVX 12065C473MAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)