12065C473M4T4A
Mfr.Part #
12065C473M4T4A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Capacitance :
0.047µF
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Height :
940μm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12065C473M4T4A
KYOCERA AVX 12065C473M4T4A
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)