12065C473M4T2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C473M4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.94mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.047µF
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065C473M4T2A
KYOCERA AVX 12065C473M4T2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)