12065C473KHT1A
Mfr.Part #
12065C473KHT1A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.6002mm
Capacitance :
0.047µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2004mm
Datasheets
12065C473KHT1A
KYOCERA AVX 12065C473KHT1A
0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C473KHT1A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
12065C473KHT1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm