12065C473KBT1A
Mfr.Part #
12065C473KBT1A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
Height :
940μm
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47nF
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065C473KBT1A
KYOCERA AVX 12065C473KBT1A
47nF 50V Ceramic Capacitor 10%
12065C473KBT1A Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.With a voltage of 50V, it can operate.
12065C473KBT1A Features
with the voltage - Rated DC of 50V