12065C473KAT2A
Mfr.Part #
12065C473KAT2A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
Unknown
Height :
900μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage :
50V
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
939.8μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.047µF
Datasheets
12065C473KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C473KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, 12065C473KAT2A pinout, 12065C473KAT2A datasheet PDF, 12065C473KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C473KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065C473KAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)