12065C473KA12A
Mfr.Part #
12065C473KA12A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
Case Code (Imperial) :
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
12065C473KA12A
KYOCERA AVX 12065C473KA12A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C473KA12A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
12065C473KA12A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V