12065C473K4T2A
Mfr.Part #
12065C473K4T2A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.047µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
940μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12065C473K4T2A
KYOCERA AVX 12065C473K4T2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)