12065C473JAT9A
Mfr.Part #
12065C473JAT9A
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
939.8μm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.047µF
Height :
0.94mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
12065C473JAT9A
KYOCERA AVX 12065C473JAT9A
0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C473JAT9A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
12065C473JAT9A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V