12065C473JAT2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C473JAT2M
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6002mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.047µF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
939.8μm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12065C473JAT2M
KYOCERA AVX 12065C473JAT2M
0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C473JAT2M Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
12065C473JAT2M Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm