12065C473JAT2A
Mfr.Part #
12065C473JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Dissipation Factor :
2.5 %
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
940μm
Capacitance :
0.047µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12065C473JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C473JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, 12065C473JAT2A pinout, 12065C473JAT2A datasheet PDF, 12065C473JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C473JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065C473JAT2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)