12065C472KAT2P
Mfr.Part #
12065C472KAT2P
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
4700pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C472KAT2P
KYOCERA AVX 12065C472KAT2P
4700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C472KAT2P Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
12065C472KAT2P Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm