12065C472K4T2A
Mfr.Part #
12065C472K4T2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Height :
0.94mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
939.8μm
Applications :
Automotive
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C472K4T2A
KYOCERA AVX 12065C472K4T2A
4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)