12065C472J4Z2A
Mfr.Part #
12065C472J4Z2A
Description
CAP CER SMD
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Positive Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.7nF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.94mm
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Package / Case :
Reference Standard :
AEC-Q200
Negative Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
32 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
12065C472J4Z2A
KYOCERA AVX 12065C472J4Z2A
4.7nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206