12065C471MAZ2A
Mfr.Part #
12065C471MAZ2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Series :
FLEXITERM®
Capacitance :
470pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
940μm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Feature :
Soft Termination
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Datasheets
12065C471MAZ2A
KYOCERA AVX 12065C471MAZ2A
FLEXITERM® 470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C471MAZ2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
12065C471MAZ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V