12065C471MAT2A
Mfr.Part #
12065C471MAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
470pF
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
12065C471MAT2A
KYOCERA AVX 12065C471MAT2A
470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)