12065C471KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C471KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
470pF
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dissipation Factor :
2.5 %