12065C421JAT2A
Mfr.Part #
12065C421JAT2A
Description
CAP CER 420PF 50V X7R 1206
X7R
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
420pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
12065C421JAT2A
KYOCERA AVX 12065C421JAT2A
420pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C421JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
12065C421JAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V