12065C394KAZ2A
Mfr.Part #
12065C394KAZ2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Series :
SIZE(FLEXITERM)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
390nF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.52mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065C394KAZ2A
KYOCERA AVX 12065C394KAZ2A
SIZE(FLEXITERM) 390nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
12065C394KAZ2A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
12065C394KAZ2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V