12065C394KAT2A
Mfr.Part #
12065C394KAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1206
Capacitance :
0.39µF
Voltage - Rated DC :
50V
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C394KAT2A
KYOCERA AVX 12065C394KAT2A
0.39μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C394KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12065C394KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V