12065C393JAT4A
Mfr.Part #
12065C393JAT4A
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Weight :
16.187578mg
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.039µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Published :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C393JAT4A
KYOCERA AVX 12065C393JAT4A
0.039μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)