12065C392KHT1A
Mfr.Part #
12065C392KHT1A
Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
3900pF
Datasheets
12065C392KHT1A
KYOCERA AVX 12065C392KHT1A
3900pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C392KHT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
12065C392KHT1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm