12065C392KAT2P
Mfr.Part #
12065C392KAT2P
Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
3900pF
Voltage - Rated :
50V
Published :
Length :
3.2004mm
Datasheets
12065C392KAT2P
KYOCERA AVX 12065C392KAT2P
3900pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C392KAT2P Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
12065C392KAT2P Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm