12065C362KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C362KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3600PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
939.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
1.6002mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Length :
3.2mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
3600pF
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12065C362KAT2A
KYOCERA AVX 12065C362KAT2A
1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 3600pF