12065C334MAT2A
Mfr.Part #
12065C334MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Voltage :
50V
Thickness :
1.524mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
1.52mm
Capacitance :
0.33μF
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Datasheets
12065C334MAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C334MAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Terminations:2, 12065C334MAT2A pinout, 12065C334MAT2A datasheet PDF, 12065C334MAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065C334MAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065C334MAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)