12065C334MA79A
Mfr.Part #
12065C334MA79A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.524mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.33μF
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Multilayer :
X7R
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Length :
3.2mm
Height :
1.52mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
1.6mm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12065C334MA79A
KYOCERA AVX 12065C334MA79A
0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C334MA79A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
12065C334MA79A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V