12065C334JAZ4A
Mfr.Part #
12065C334JAZ4A
Description
CAP CER SMD
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.52mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
330nF
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Reference Standard :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Positive Tolerance :
5%
X7R
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
12065C334JAZ4A
KYOCERA AVX 12065C334JAZ4A
330nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12065C334JAZ4A Overview
There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 5% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
12065C334JAZ4A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V