12065C333MAT2A
Mfr.Part #
12065C333MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.033µF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.94mm
Published :
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
99 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12065C333MAT2A
KYOCERA AVX 12065C333MAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C333MAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
12065C333MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V