12065C333KHT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C333KHT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated :
50V
Weight :
16.187578mg
Mount :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2004mm
Height :
940μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness :
939.8μm
Width :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12065C333KHT1A
KYOCERA AVX 12065C333KHT1A
0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C333KHT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12065C333KHT1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V