12065C333K4T2A
Mfr.Part #
12065C333K4T2A
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.033µF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
2
Number of Pins :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Height :
940μm
Depth :
1.6mm
Datasheets
12065C333K4T2A
KYOCERA AVX 12065C333K4T2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)