12065C333JAZ2A
Mfr.Part #
12065C333JAZ2A
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
0.033µF
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
940μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Series :
FLEXITERM®
Datasheets
12065C333JAZ2A
KYOCERA AVX 12065C333JAZ2A
FLEXITERM® 0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)