12065C332KA12A
Mfr.Part #
12065C332KA12A
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
3300pF
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e4
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Published :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
940μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12065C332KA12A
KYOCERA AVX 12065C332KA12A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C332KA12A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
12065C332KA12A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V