12065C274MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C274MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.27μF
Thickness :
939.8μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
12065C274MAT2A
KYOCERA AVX 12065C274MAT2A
0.27μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C274MAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
12065C274MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V