12065C274JAT2A
Mfr.Part #
12065C274JAT2A
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
50V
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.27μF
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
2.5 %