12065C273MAT2A
Mfr.Part #
12065C273MAT2A
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.027μF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
0.94mm