12065C273KHT1A
Mfr.Part #
12065C273KHT1A
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Tolerance :
±10%
Thickness :
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.027μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2004mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12065C273KHT1A
KYOCERA AVX 12065C273KHT1A
0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C273KHT1A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
12065C273KHT1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V