12065C273KAT9A
Mfr.Part #
12065C273KAT9A
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.027μF
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.94mm
939.8μm
HTS Code :
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm