12065C273KAT2A
Mfr.Part #
12065C273KAT2A
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Insulation Resistance :
100GOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
0.027μF
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.94mm
Datasheets
12065C273KAT2A
KYOCERA AVX 12065C273KAT2A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)