12065A102JAT7A
Mfr.Part #
12065A102JAT7A
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1000pF
Length :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
16.187578mg
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12065A102JAT7A
KYOCERA AVX 12065A102JAT7A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A102JAT7A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
12065A102JAT7A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V