12065A102JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065A102JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
1206
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1000pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
950μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Published :
1997
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Voltage :
50V
Insulation Resistance :
100GOhm
Mount :
PCB, Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
12065A102JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065A102JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Pins:2, Number of Terminations:2, 12065A102JAT2A pinout, 12065A102JAT2A datasheet PDF, 12065A102JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065A102JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065A102JAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)