12065A102JA12A
Mfr.Part #
12065A102JA12A
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Length :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Palladium/Silver (Pd/Ag)
939.8μm
Width :
1.6mm
Published :
Height :
0.94mm
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
12065A102JA12A
KYOCERA AVX 12065A102JA12A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A102JA12A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
12065A102JA12A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V