12065A102FAT4A
Mfr.Part #
12065A102FAT4A
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
939.8μm
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1000pF
Datasheets
12065A102FAT4A
KYOCERA AVX 12065A102FAT4A
1000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A102FAT4A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
12065A102FAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V