12065A101MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065A101MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
100pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
12065A101MAT2A
KYOCERA AVX 12065A101MAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A101MAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
12065A101MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V