12065A101JAT2A
Mfr.Part #
12065A101JAT2A
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
100pF
Dissipation Factor :
2.5 %
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
950μm
2
JESD-609 Code :
e3
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
PCB, Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Voltage :
50V
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
12065A101JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065A101JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, 12065A101JAT2A pinout, 12065A101JAT2A datasheet PDF, 12065A101JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065A101JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065A101JAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)