12065A101GAT2A
Mfr.Part #
12065A101GAT2A
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
C0G
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
EAR99
Case Code (Metric) :
Capacitance :
100pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±2%
Surface Mount
Dissipation Factor :
10 %
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.6mm
Height :
500μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Published :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12065A101GAT2A
KYOCERA AVX 12065A101GAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065A101GAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
12065A101GAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V